Gündem Haber Girişi: 12.05.2022 - 22:30, Güncelleme: 12.05.2022 - 22:33

Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Özelliğini Petrol Şirketi Aramco’ya kaptırdı

 

Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Özelliğini Petrol Şirketi Aramco’ya kaptırdı

Petrol fiyatlarındaki artış dünyanın en değerli şirketleri listesinde değişikliğe sebep oldu. Suudi Arabistan petrol şirketi olan Aramco Apple’ı geçerek piyasa değeri en yüksek şirket unvanını geri aldı.
Suudi Arabistan petrol şirketi olan Aramco piyasa değeriyle teknoloji devi Apple’ı geride bıraktı. İki Yıl Sonra Yeniden  Aramco 2,43 trilyon dolarla, iki yıllık aradan sonra yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu. Borsada yüzde 5,2‘lik sert kayıp yaşayan Apple piyasa değeri 2,37 trilyon dolara kadar geriledi. Petrol Fiyatları Belirleyici Oldu Son zamanlarda yaşanan küresel krizlerle birlikte petrol fiyatları yukarı yönlü bir seyir gösterdi.Petrol şirketleri değerine değer katarken pek çok sektör ciddi maddi kayıpla karşılaştı. ABD Merkez Bankası Fed’in parasal sıkılaşma kararı ve Nisan ayında gerçekleşen yüzde 8,3’lük enflasyon oranı ekonomilerde yavaşlamaya neden oldu. Yaşanan tüm olumsuzluklar petrol fiyatlarını yükseltti. Enflasyon Apple gibi teknoloji devi şirketleri zarara uğrattı. 600 Milyar Dolarlık Kayıp  İPhone üreticisi olan Apple, piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket olmuştu. 4 Ocak 2022 tarihinde petrol devi Aramco’ya 1 trilyon dolarlık fark atmıştı. İlerleyen süreçlerde Apple yüzde 20 değer kaybetti Aramco ise yüzde 28 değer kazandı. NasdaQ 100 Endeksinde Yüzde 24,8 Kayıp  Arz problemlerine rağmen Apple istikrarlı büyüme ve güçlü bilanço ile Nasdaq 100 endeksinde sene başından bu yana düşüş yüzde 24,8 olarak gerçekleşirken, Apple hisselerindeki düşüş oranı daha az oldu. ABD’de piyasa değeri en yüksek şirket olma ünvanı ise hala Apple’a ait.  
Petrol fiyatlarındaki artış dünyanın en değerli şirketleri listesinde değişikliğe sebep oldu. Suudi Arabistan petrol şirketi olan Aramco Apple’ı geçerek piyasa değeri en yüksek şirket unvanını geri aldı.

Suudi Arabistan petrol şirketi olan Aramco piyasa değeriyle teknoloji devi Apple’ı geride bıraktı.

İki Yıl Sonra Yeniden 

Aramco 2,43 trilyon dolarla, iki yıllık aradan sonra yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu.

Borsada yüzde 5,2‘lik sert kayıp yaşayan Apple piyasa değeri 2,37 trilyon dolara kadar geriledi.

Petrol Fiyatları Belirleyici Oldu

Son zamanlarda yaşanan küresel krizlerle birlikte petrol fiyatları yukarı yönlü bir seyir gösterdi. Petrol şirketleri değerine değer katarken pek çok sektör ciddi maddi kayıpla karşılaştı.

ABD Merkez Bankası Fed’in parasal sıkılaşma kararı ve Nisan ayında gerçekleşen yüzde 8,3’lük enflasyon oranı ekonomilerde yavaşlamaya neden oldu.

Yaşanan tüm olumsuzluklar petrol fiyatlarını yükseltti. Enflasyon Apple gibi teknoloji devi şirketleri zarara uğrattı.

600 Milyar Dolarlık Kayıp 

İPhone üreticisi olan Apple, piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket olmuştu. 4 Ocak 2022 tarihinde petrol devi Aramco’ya 1 trilyon dolarlık fark atmıştı. İlerleyen süreçlerde Apple yüzde 20 değer kaybetti Aramco ise yüzde 28 değer kazandı.

NasdaQ 100 Endeksinde Yüzde 24,8 Kayıp 

Arz problemlerine rağmen Apple istikrarlı büyüme ve güçlü bilanço ile Nasdaq 100 endeksinde sene başından bu yana düşüş yüzde 24,8 olarak gerçekleşirken, Apple hisselerindeki düşüş oranı daha az oldu.

ABD’de piyasa değeri en yüksek şirket olma ünvanı ise hala Apple’a ait.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.