Gündem Haber Girişi: 09.05.2022 - 15:48, Güncelleme: 09.05.2022 - 15:48

Buğday Krizine Hazırlıklı Olun: 700 Bin Ton Tahıl Kayıp

 

Buğday Krizine Hazırlıklı Olun: 700 Bin Ton Tahıl Kayıp

Rusya-Ukrayna krizi ile tüm dünyada gıdaya erişimde sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Dünyanın buğday ihracatçılarından olan Ukrayna’da yaşanan savaş sebebiyle buğday üretimi yüzde 35 oranında düştü.
Fransız veri analiz şirketi Kayrros tarafından yapılan araştırmada Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) tarafından sağlanan uydu fotoğraflarında ekili alan incelemesinde üretimin yüzde 35 oranında düştüğü gözlemlendi. Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle tarımsal uygulamalarda akaryakıt ve personel sıkıntısı yaşandığına dikkat çekildi. Kayrros araştırma şirketi Ukrayna’da 21 milyon ton buğday üretileceği tahmininde bulundu. 21 milyonluk üretim 2021yılına göre 12 milyon daha az ve son beş yılın ortalamasına göre de yüzde 23 oranında daha düşük olduğu belirtildi. ‘’Ruslar Odessa Limanını Bloke Ediyor’’ Kayrros, savaşın devam etmesi ve çatışmaların da Ukrayna’nın buğday üretiminde büyük paya sahip, doğu bölgelerinde yoğun olması sebebiyle üretiminin tahmin edilen rakamlardan daha da az olacağına dikkat çekti. Ruslar 700 Bin Ton Tahıla El Koydu  Ukrayna, Avrupa’nın tarım ambarı olarak niteleniyor. Savaş başlamadan önce dünyanın dördüncü büyük mısır ithalatçısı olan ülke, buğdayda da dünyanın en büyük üçüncü ithalatçısı olma yolundaydı. Dünyada buğday ithalatının yüzde 12’sini Ukrayna gerçekleştiriyordu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) Ukrayna’da 700 bin ton tahılın kayıp olduğunu açıkladı. Rus birliklerinin tahıla el koyduğunu ve kendi ülkelerine gönderdikleri tahmin ediliyor.
Rusya-Ukrayna krizi ile tüm dünyada gıdaya erişimde sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Dünyanın buğday ihracatçılarından olan Ukrayna’da yaşanan savaş sebebiyle buğday üretimi yüzde 35 oranında düştü.

Fransız veri analiz şirketi Kayrros tarafından yapılan araştırmada Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) tarafından sağlanan uydu fotoğraflarında ekili alan incelemesinde üretimin yüzde 35 oranında düştüğü gözlemlendi.

Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle tarımsal uygulamalarda akaryakıt ve personel sıkıntısı yaşandığına dikkat çekildi. Kayrros araştırma şirketi Ukrayna’da 21 milyon ton buğday üretileceği tahmininde bulundu. 21 milyonluk üretim 2021yılına göre 12 milyon daha az ve son beş yılın ortalamasına göre de yüzde 23 oranında daha düşük olduğu belirtildi.

‘’Ruslar Odessa Limanını Bloke Ediyor’’

Kayrros, savaşın devam etmesi ve çatışmaların da Ukrayna’nın buğday üretiminde büyük paya sahip, doğu bölgelerinde yoğun olması sebebiyle üretiminin tahmin edilen rakamlardan daha da az olacağına dikkat çekti.

Ruslar 700 Bin Ton Tahıla El Koydu 

Ukrayna, Avrupa’nın tarım ambarı olarak niteleniyor. Savaş başlamadan önce dünyanın dördüncü büyük mısır ithalatçısı olan ülke, buğdayda da dünyanın en büyük üçüncü ithalatçısı olma yolundaydı. Dünyada buğday ithalatının yüzde 12’sini Ukrayna gerçekleştiriyordu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) Ukrayna’da 700 bin ton tahılın kayıp olduğunu açıkladı. Rus birliklerinin tahıla el koyduğunu ve kendi ülkelerine gönderdikleri tahmin ediliyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.